Охорона праці при роботі на комп'ютерах.

Даний матеріал призначений для тих, хто використовує персональні комп'ютери, принтери, сканери й іншу оргтехніку для забезпечення роботи співробітників і навчання студентів.

Професійні користувачі ПЕОМ повинні проходити обов'язкові попередні (при надходженні на роботу) і періодичні медогляди в порядку і встановлені терміни. До безпосередньої роботи з ПЕОМ допускаються особи, що не мають медичних протипоказань. Жінки з часу установлення вагітності й у період годівлі грудьми дитини до виконання усіх видів робіт не допускаються.

Професійні користувачі ПЕОМ допускаються до роботи при досягненні 18 років, що мають групу допуску до роботи з електроустаткуванням, що пройшли усі види інструктажів.

Приміщення для роботи на ПЕОМ повинні бути обладнані аптечкою для надання першої медичної допомоги й вуглекислотними вогнегасниками.

Основні правила експлуатації користувачем засобів обчислювальної техніки.

 1. Перед початком роботи необхідно:

- злегка вологою ганчірочкою видалити пил з екрана і поверхні монітора, принтера і процесорного блоку, при цьому вимикач і рознімання електроживлення повинні бути виключені;

- зробити зовнішній огляд пристроїв, шнурів живлення й інтерфейсу.

При виявленні механічних ушкоджень корпусів, екрана монітора, шнурів живлення й інтерфейсу користувач повинен негайно звернеться в ремонтну службу.

Включення живлення техніки провадиться відповідним перемикачем на корпусі при підключеному до мережі розніманням живлення.

Забороняється  підключати чи відключати рознімання живлення до мережі при включеному перемикачі на корпусі пристрою. При вимиканні живлення пристрою його повторне включення провадиться не раніше чим через 1 хв.

Підключення і вимикання інтерфейсних кабелів між пристроями провадиться при виключеному живленні обох пристроїв.

 1. Під час роботи необхідно стежити за правильною орієнтацією дискети при установки в дисковод. Дискета не повинна мати видимих механічних ушкоджень корпусу і робочої поверхні. При заклинені дискети в корпусі дисковода необхідно викликати інженера сервісу.

При експлуатації принтера необхідно стежити за станом барвної стрічки і якістю друки. При зниженні насиченості друку, перекручуванні зображення символів, появи сторонніх шумів при роботі принтера необхідно викликати інженера сервісу.

 1. По закінченні роботи варто відключити монітор, блок живлення комп'ютера, принтер і ін. оргтехніку, відключити рознімання живлення.
 2. Забороняється експлуатувати техніку:

Вимоги до приміщень для експлуатації ПЕОМ

 1. Приміщення з ПЕОМ повинні мати природне і штучне освітлення.
 2. Вікна повинні бути орієнтовані переважно на північ і північний схід.
 3. Штучне освітлення повинне здійснюється системою загального рівномірного освітлення. У випадках переважної роботи з документами, допускається застосування комбінованого освітлення (додатково світильники місцевого освітлення). Освітленість на поверхні столу повинна бути 300-500 лк.
 4. Варто обмежувати відбиті і прямі бліки.
 5. Як джерела штучного освітлення повинні застосовуватися переважно люмінесцентні лампи тип ЛБ. Застосування світильників без розсіювачів і решіток, що екранують, не допускається. У приміщеннях варто проводити чищення стекол віконних рам і світильників не рідше двох разів у рік і проводити своєчасну заміну перегорілих ламп.
 6. Площа на одне робоче місце з ПЕОМ повинна бути не менш 6,0 кв.м, а обсяг – не менш 24,0 куб.м.
 7. Звукоізоляція приміщень повинна відповідати гігієнічним вимогам і забезпечувати нормовані параметри шуму відповідно до вимог Санпін 2.2.2.542-96, не більш 50 дба.
 8. Приміщення повинні обладнатися системами опалення, кондицювання  повітря чи ефективною приточно-витяжною вентиляцією.
 9. У приміщенні, де експлуатується ПЕОМ , повинні підтримуватися наступні кліматичні умови:

- температура повітря - +15...+35 градусів С;

- відносна вологість повітря - 10 – 80% без конденсації;

- вібрація max - 0,25 – 55Гц.

 1. У приміщенні, де зберігається техніка, повинні підтримуватися наступні кліматичні умови:

При збереженні в оригінальному упакуванні:

- температура повітря - -20...+60 градусів С;

- відносна вологість повітря - 5 – 85% без конденсації;

- вібрація max - 0,5 – 55Гц.

 1. Під час експлуатації техніки кватирки і рами вікон повинні бути закриті.
 2. Техніка повинна бути захищена від впливу прямих променів.
 3. У приміщеннях з ПЕОМ щодня повинно провадиться вологе прибирання.

Вимоги до організації й устаткування робочих місць

 1. Робочі місця стосовно світлових прорізів повинні розташовуватися так, щоб природне світло падало збоку, переважно ліворуч.
 2. Відстань між робочими столами з відеомоніторами (у напрямку тилу поверхні одного монітора й екрана іншого) повинне бути не менш 2,0м, а відстань між бічними поверхнями відеомоніторів – не менш 1,2м.
 3. Віконні прорізи повинні бути обладнані регульованими пристроями: жалюзі, занавісой, зовнішніх козирків і ін.
 4. Конструкція робочого столу повинна забезпечувати оптимальне розміщення на робочій поверхні устаткування.
 5. Конструкція робочого стільця повинна забезпечувати підтримку раціональної робочої пози при роботі на ПЕОМ, дозволяти змінювати позу з метою зниження статичної напруги м'язів шийно-плечової області і спини для попередження розвитку стомлення.
 6. Екран відеомонітора повинний знаходиться від очей користувача на відстані 600-700 мм, але не ближче 500 мм з урахуванням розмірів знаків і символів.
 7. Робоче місце повинне бути оснащене пюпітром для документів.
 8. Рівень очей при вертикально розташованому екрані повинний приходитися на  центр чи 2/3 висоти екрана. Лінія погляду повинна бути перпендикулярна екрану й оптимальне її відхилення від перпендикуляра, що проходить через центр екрана у вертикальній площині, не повинне перевищувати 5 градусів, припустиме 10 градусів.

Надання першої допомоги при поразці електричним струмом

Допомога потерпілому не повинна заміняти собою допомогу медичного персоналу і повинна надаватися до прибуття лікаря. Якщо потерпілий стикається зі струмоведучими частинами, необхідно швидко звільнити його від дії електричного струму. Доторкатися до людини, що знаходиться під напругою, небезпечно для життя. Тому потрібно швидко відключити ту частину установки, якої торкається потерпілий. Для звільнення потерпілого від проводу варто скористатися сухим одягом,  дошкою чи яким-небудь іншим предметом, не провідний електричний  струм чи узятися за його одяг (якщо він сухий), уникаючи при цьому дотику до металевих предметів і відкритих частин тіла.

Далі необхідно :

- укласти потерпілого на спину на тверду поверхню;

- перевірити наявність у постраждалого подиху (визначити по підйому грудної клітки, запотіванню дзеркала й ін.);

- перевірити наявність пульсу на променевій стороні в  зап'ясті чи на сонній артерії на переднєбоковій поверхні шиї;

- з'ясувати стан зіниці, широка зіниця вказує на різке погіршення кровопостачання мозку;

- виклик лікаря по телефону 03 у всіх випадках обов'язковий.

Якщо потерпілий знаходиться у свідомості після непритомності, його варто укласти в зручне положення, накрити одягом, забезпечити повний спокій, безупинно спостерігаючи за подихом і пульсом.

Якщо потерпілий знаходиться в несвідомому стані, але зі стійким подихом і пульсом, його потрібно рівно і зручно укласти, розстебнути одяг, створити приплив свіжого повітря, піднести до носа ватку з нашатирним спиртом, обмочити обличчя водою і забезпечити повний спокій. Якщо потерпілий погано дихає (дуже рідко і судорожно), йому варто робити штучне дихання і масаж серця.

При відсутності ознак життя не можна вважати постраждалого мертвим, тому що смерть буває удаваною. Штучне дихання варто проводити безупинно до прибуття лікаря. Першу допомогу потрібно робити негайно і по можливості на місці події. З моменту зупинки серця повинне пройти не більш 3-5 хв.

Спосіб штучного дихання полягає в тому, що видих того, що робить допомогу, робить зі своїх легень у легені постраждалого безпосередньо в рот. Потерпілого укладають на спину, розкривають рот, видаляють з рота сторонні предмети, закидають голову постраждалого назад, поклавши під потилицю одну руку, а другою рукою надавити на чоло потерпілого, щоб підборіддя виявилося на одній лінії із шиєю. Ставши на коліна потрібно із силою вдихнути повітря в рот потерпілого через  марлю чи носову хустку, закривши йому ніс. Вдих тривати 5-6 сек., чи 10-12 разів у хвилину. Грудна клітка потерпілого повинна розширюватися, а після звільнення рота і носа самостійно опускатися. При поновленні самостійного подиху якийсь час варто продовжувати штучне дихання до повної свідомості потерпілого. Необхідно уникати надмірного здавлювання грудної клітки через можливість перелому ребер. Одночасно потрібно проводити зовнішній масаж серця при відсутності пульсу.

Зовнішній (непрямий) масаж серця виконується шляхом ритмічних стисків серця через передню стінку грудної клітки при натисненні на нижню частину грудини. Повторюючи натиснення частотою 60-70 разів у хвилину. Надаючий допомогу, визначивши нижню третину грудини, повинен покласти на неї верхній край долоні, зверху покласти другу руку і надавлювати на грудну клітку потерпілого, злегка допомагаючи нахилом свого корпусу. Натиснення варто робити швидким поштовхом так, щоб просунути на 3-4 см нижню частину грудини убік хребта, а в повних людей – на 5-6 см.

Через кожні 5-6 натиснень – одне вдмухування. Якщо робить допомогу одна людина, варто чергувати після 2 глибоких удмухувань – 10-12 натиснень для масажу серця.

При правильному проведенні штучного дихання і масажу серця в потерпілого з'являються наступні ознаки пожвавлення:

- поліпшення кольору обличчя

- поява самостійного подиху усе більш рівномірного

- звуження зіниць

- поява самостійного пульсу.

Засоби і способи ліквідації загорянь і пожеж

Причини загорянь :

- різкі перепади напруги;

- коротке замикання в проводці, коли рубильник не відключений;

- пожежа в сусідній аудиторії;

- коротке замикання в розетці;

- не захищена проводка.

При виявленні пожежі кожен працівник зобов'язаний:

1.     Негайно викликати пожежну команду по телефоні 01.

2.     Відключити світлову і силову електромережу.

3.     Видалити з вогнища пожежі джерело запалення,

4.     Зменшити доступ повітря в зону горіння, ізолюючи вогнище вогнезахистною тканиною, вогнегасним порошком, піском, хімічною чи повітряно-механічною піною.

5.     Для ліквідації пожежі  використовують вуглекислотні вогнегасники. Вуглекислотні вогнегасники ВВ призначаються для гасіння загорянь різних предметів, у тому числі і ел. установок, що знаходяться під напругою до 380 В. Для приведення в дію вуглекислотного вогнегасника треба зняти вогнегасник із кронштейна, повернути розтруб у напрямку вогню, відкрити поворотом маховика вентиль, направивши вуглекислоту у вогнище пожежі.

6.     Для ліквідації загоряння невеликого масштабу користаються вогнегасниками ОХП-10. Для приведення в дію вогнегасник підносять до вогнища пожежі па відстань довжини струменя (6-4 м) і ставлять вертикально на підлогу- Рукоятку на кришці повертаю'!' нагору до відмовлення. Вогнегасник піднімають однією рукою за ручку, а іншої підхоплюють за дно і перевертають (сприском убік вогню). Варто остерігатися влучення в очі піни. Якщо це трапилося -промити очі чистою водою. Вогнегасники ОХП-10 не можна використовувати в тому випадку, коли устаткування знаходиться під напругою.

7.     Порошкові вогнегасники «Момент» застосовуються для ліквідації усіх видів пожеж. Цей вогнегасник може працювати на морозі. Вогнегасник кріпиться за допомогою кронштейна бойком униз. При загорянні вогнегасник треба взяти за корпус у днища, зняти з кронштейна, піднести до вогнища, струснути і вдарити головкою об тверду поверхню, направити струмінь порошку на палаючий предмет.

8.     При виникненні пожежі на електроустановці потрібно негайно знеструмити устаткування і застосувати неелектропровідні вогнегасні засобу (пісок, порошкові вогнегасники, вогнезахистні тканина).

9.     При гасінні одягу на людині потрібно діяти з урахуванням конкретних обставин. Не можна допускати різких рухів і бігати в палаючій одязі, полум'я від цього тільки підсилюється. При видаленні тліючих залишків одягу вжити екстрених заходів по охолодженню ділянок тіла; не менш 10 хвилин витримують під струменем води, накладають товстий шар тканини, змоченою водою, поліетиленовий мішок з  снігом чи битим льодом. До лікарської допомоги поверхня опіку ізолювати асептичною  пов'язкою чи чистою м'якою тканиною, змоченої спиртом.

10. Курити в приміщеннях строго забороняється.